|
|
ЗАКАРПАТСЬКА
ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА
ПАЛАТА
Ваш УСПІХ - наш УСПІХ! |
|
|
|
|
|
|
Делегація чеських сенаторів, урядовців, дипломатів у Закарпатті |
|
|
|
Сьогодні все більшої актуальності набирають транскордонні економічні та культурні зв’язки регіонів європейських країн. Наглядним прикладом може слугувати п’ятирічне співробітництво між українським Закарпаттям та чеським краєм Височіна, в рамках якого впродовж 2008-2012 років у нашій області реалізовано 35 спільних інвестиційних проектів у соціальній сфері загальною вартістю понад 20 млн. грн.
За офіційними даними Чехія посідає одинадцяте місце за обсягами прямих іноземних інвестицій в економіку Закарпаття. У краї працюють понад шість десятків українсько-чеських підприємств. В обласному центрі нині проживає більше трьохсот громадян Чеської Республіки. Закарпаття та Чехію єднають також спільна історія та культурні зв’язки.
Курс на подальший розвиток співпраці із Закарпаттям в економічній, соціальній, культурній сферах має значну політичну підтримку з боку Сенату Чеської Республіки, де навіть створено Асоціацію друзів Закарпаття. Задля пошуку подальших шляхів її практичного вираження до Ужгорода у вересні прибула делегація Комітету з питань освіти, науки та прав людини чеського Сенату – сенатори Їржі Оберфалзер, Мілош Яначек, Ганна Доуповцова, Карел Капоун, а також також Генконсул Чехії у Львові Давід Павліта та консул Мартіна Павлітова-Мухова. Разом із головою Закарпатської облдержадміністрації Олександром Ледидою, їх зустрічали заступник голови ЗОДА Іван Качур, заступник голови облради Андрій Сербайло, начальники обласних профільних управлінь.
За словами Їржі Оберфалзера, сьогодні одним із напрямів, на якому зосереджують свою увагу чеські сенатори, є співробітництво у сфері обміну досвідом та реалізації освітніх проектів. Наразі вивчати європейської економічний досвід Чехії готові 25 підприємців із Закарпаття. До того ж на реалізацію спільних проектів зголосилися майже три десятки шкіл області.
Продовження розмови щодо співпраці в галузі освіти відбулося в Ужгородському національному університеті. Чеські сенатори та дипломати розповіли про особливості освітньої системи їхньої країни. Зокрема, наголошувалося, що з настанням ХХI століття глобальні проблеми освіти і праці – дедалі актуальніші для всіх європейських країн. Чехи готові співпрацювати як на рівні державних установ, які опікуються розвитком освіти і науки, так і на рівні окремих вищих учбових закладів. У цьому плані варто, наприклад, активізувати налагоджені ще понад 10 років тому зв’язки в галузі гуманітарних наук з одним із найстаріших університетів у світі – Карловим університетом у Празі, вважають в УжНУ.
Наступний візит представницької делегації з Чеської Республіки до Закарпаття відбувся наприкінці жовтня. У її складі – Надзвичайний і Повноважний посол Чеської Республіки в Україні Іван Почух, заступник Міністра закордонних справ Чехії Томаш Дуб, Генеральний консул Чеської Республіки у Львові Давід Павліта, заступник Міністра оборони Чехії Міхаел Грбата, гетьман краю Височіна Їржі Бєгоунек, представники Чехословацької легіонерської общини.
У рамках урочистих заходів з нагоди 94-річниці утворення незалежної Чехословацької Республіки, ініційованих Посольством Чехії в Україні, відбулася зустріч членів делегації з головою Закарпатської облдержадміністрації Олександром Ледидою. Вітаючи поважних гостей, він відзначив, що взаємні дружні візити – це чергові кроки до поглиблення співробітництва, яке набуває дедалі ширшого практичного вираження і втілення у нових соціальних і культурних проектах.
Зокрема, з метою раціонального розвитку туризму в гірських селах і туристичних центрах, впродовж кількох років за підтримки чеського уряду в Закарпатті реалізовувався проект із туристичного маркування в Українських Карпатах. Запроваджена Європейська система маркування базується на методології Клубу чеських туристів і вирізняється якісним оформленням, інтуїтивною зрозумілістю і точністю необхідної для туристів інформації. Під час візиту Надзвичайний і Повноважний посол Чеської Республіки в Україні Іван Почух та перший заступник голови облради Володимир Закурений підписали меморандум, у якому Закарпатська область зобов’язалася фінансово підтримувати подальший розвиток та утримання Карпатської системи позначення туристичних маршрутів, яка до цього часу фінансувалася Міністерством закордонних справ Чехії.
Один із започаткованих проектів, який реалізовуватиме громадська історико-пошукова організація «Пошук-Захід» за фінансової підтримки Міністерства оборони Чеської Республіки, – реконструкція військового цвинтаря в ужгородському мікрорайоні «Шахта», де від початку Першої до початку Другої світових воєн було поховано більше тисячі військових різних національностей (чехів, словаків, угорців, румунів, поляків).
Офіційний прийом, організований Посольством Чехії в Україні з нагоди державного свята Чеської Республіки, проходив в Ужгородського замку за участі представників органів влади й місцевого самоврядування Закарпаття, консульського корпусу в Ужгороді, церковних громад, громадських організацій.
Звертаючись до поважного зібрання, перший заступник голови облради Володимир Закурений, наголосив, що день проголошення 28 жовтня 1918 року на Вацлавській площі в Празі незалежності Чехословацької держави став однією з важливих подій в історії Європи після Першої світової війни. Чехословаччина 20-30 років була єдиною в Центральній Європі достатньо демократичною країною. До її складу входила і Підкарпатська Русь, нині Закарпатська область України. 20-річний історичний відрізок співжиття в одній державі залишив глибокий слід на теренах нинішнього Закарпаття. Збудовані у той час школи, лікарні, адміністративні будівлі, прокладені дороги і нині продовжують служити людям.
Новітня сторінка відносин Закарпаття з Чехією відкрилась із проголошенням незалежності України. Сьогодні в краї діють чеські національно-культурні товариства, здійснюються заходи з відзначення історично-культурних дат братнього народу, налагоджуються зв’язки між регіональними і місцевими територіальними громадами, навчальними закладами, установами культури, охорони здоров’я і туризму, працюють спільні українсько-чеські підприємства. Водночас чимало закарпатців бере активну участь у економічному житті сучасної Чехії. Багато молодих людей прагнуть вивчити чеську мову, аби здобувати європейську освіту у вищих навчальних закладах Чеської Республіки.
Відрадно, що з кожним роком двостороння співпраця розвивається, набуває нових форм. Володимир Закурений висловив вдячність гетьману краю Височіна Їржі Бєгоунеку за щиру і безкорисну допомогу гірським районам Закарпаття у реконструкції шкіл, дошкільних навчальних закладів та інших об’єктів соціальної сфери. Окремої відзнаки заслуговує активна підтримка партнерських міжрегіональних відносин з боку Посольства Чехії в Україні та Генерального консульства цієї країни у Львові.
Чеська Республіка активно підтримує і буде підтримувати євроінтеграційні прагнення України та міжрегіональні зв’язки двох держав, запевнив присутніх заступник Міністра закордонних справ Чехії Томаш Дуб. На регіональному рівні ці зв’язки наповнюватимуться не словом, а ділом, тобто конкретними справами, – додав гетьман краю Височіна Їржі Бєгоунек.
Члени чеської делегації поклали квіти до пам'ятника першому президенту Чехословаччини, видатному вченому-філософу, політичному й державному діячу Томашу Масарику, розташованому в однойменному парку Ужгорода, реконструйованому за сприяння чесько-українського фонду "ВиЗа" (Височина-Закарпаття). Заступник Міністра оборони Чехії Міхаел Грбата вручив нагороди шістьом ветеранам Другої світової війни із Закарпаття, які брали участь у визволенні Чехословаччини.
Закордонні гості долучилися й до відкриття унікальної виставки в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту «Чесько-словацькі фотографи з українським корінням». Серед них – визначні представники сучасної чеської фотографії Ян Погрібний, Тарас Кущинський, Богдан Голомічек, Петер Жупнік, Радка Ціглерова-Кущинська.
Урочистості з нагоди державного свята Чеської Республіки проходили і на Міжгірщині, а саме – в Колочаві, де у 1931-1936 роках бував відомий чеський письменник Іван Ольбрахт, який розповів про село над Тереблею у своїх романах та оповіданнях. Чехи з великою цікавістю знайомилися з Колочавою, яка стає справжньою туристичною Меккою. За ініціативи вихідця з цього села, депутата Верховної Ради України двох скликань Станіслава Аржевітіна тут відкрито музеїв та пам’ятників. Справжнє захоплення гостей викликав скансен “Старе село”, визнаний одним із кращих приватних музеїв України, музей оборонних споруд часів Другої світової війни “Лінія Арпада”, музей “Чеська школа”, яка тут діяла з 1928 по 1939 роки. Побували вони і на могилі останнього опришка Карпат – Миколи Шугая, а також вшанували пам'ять загиблих воїнів, котрі брали участь у Другій світовій війні. Оновлений обеліск, на якому викарбувані їх прізвища, став символом примирення ветеранів, які воювали по різні сторони барикад. |
|
|
|
|
|
|
Наша адреса :
88015, м. Ужгород,
вул. Грушевського, 62
тел. (0312) 66-94-50, 66-94-55.
тел./факс (0312) 66-94-60, 66-94-74
E-mail: |
|
|
|
|
|
|
|
© ZTTP. All Rights Reserved. Created by: CrafIT.com |
|
|
Відвідувачів: сьогодні - 93 всього - 1850139 |
|
|