ЗАКАРПАТСЬКА
ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА
ПАЛАТА


Ваш УСПІХ - наш УСПІХ!
 
На головну   Зворотній зв`язок   Карта сайту  
 
        
 
 
    У конференц-залі Центру культур національних меншин 5 грудня проходила міжнародна конференція "Політична еліта країн Центрально-Східної Європи в період системних змін. Від Чехословаччини до Чехії і Словаччини. До 80-річчя від дня народження Вацлава Гавела", організована Державним вищим навчальним закладом "Ужгородський національний університет", Науково-навчальним інститутом Центральної Європи та Науковою бібліотекою УжНУ, Почесним консульством Чеської Республіки в Ужгороді, Закарпатським товариством чеської культури, Читацьким клубом ім. Вацлава Гавела. Співорганізаторами заходу виступили Закарпатська обласна державна адміністрація, Центр культур національних меншин Закарпаття та Закарпатська торгово-промислова палата.
    До участі в конференції були запрошені представники органів державної влади й місцевого самоврядування, дипломатичних установ, громадських організацій, вищих навчальних закладів, провідні вчені, науковці, лідери громадської думки.
    Наукове зібрання привітали Генеральний консул Словацької Республіки в Ужгороді Янка Буріанова, Почесний консул Чеської Республіки в Ужгороді, президент Закарпатської ТПП Отто Ковчар, голова Закарпатського товариства чеської культури, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту Центральної Європи УжНУ Тетяна Сергієнко, начальник відділу національностей та релігій Закарпатської облдержадміністрації Анатолій Салай, радник представництва МЗС України у Закарпатській області Галина Гороховська.
    У їхніх виступах ішлося зокрема про значення громадських організацій національних спільнот у збереженні міжнаціональної злагоди та суверенітету України, про подальшу розбудову українсько-чеського та українсько-словацького співробітництва, що має економічний, науковий та культурний вимір, про роль інституту почесних консульств у розвитку міжнародних відносин. Наголошувалося на важливості співпраці місцевих органів влади із національно-культурними товариствами з метою зміцнення історично-традиційної атмосфери толерантності співжиття, дружніх міжетнічних відносин та високого рівня взаєморозуміння між представниками національних меншин краю.
    Важливою темою конференції стало обговорення ролі та впливу визначних особистостей на державні трансформаційні процеси у Центрально-Східній Європі.
    5 жовтня виповнилося б 80 років найпопулярнішому чеському політику сучасності – дисиденту, драматургу і публіцисту, першому президенту Чехії (1989–2003 рр.) – Вацлаву Гавелу. Людині, яка відкрила країні двері з тоталітаризму до демократії. Учасники конференції ознайомилися з біографією яскравого представника чеської політичної еліти й переглянули документальний фільм "Вацлав Гавел " із циклу "The Greatest Czech" режисера Ігоря Чауна.
    У нових історичних умовах, коли всередині європейської спільноти відбуваються непрості процеси, дедалі частіше лунають тривожні сигнали про зростання антагонізму і кризу політичної волі, особистість Вацлава Гавела, людини твердих моральних принципів, ідеаліста й гуманіста, який прагнув до подолання роз'єднаності і до вільної дискусії, стає ще більш значущою. Він виступав за природну і повноцінну європейську інтеграцію своєї країни, за збереження національної демократії і об'єднання її з демократією європейською, за відкритість у міжнародних відносинах. Виступав і на захист демократії в Україні: за декілька місяців до смерті писав про загрози, які несе нашій державі режим Януковича.
    Про те, чому вкрай важливо в нинішній політичній ситуації зберегти його демократичну спадщину, про значення Вацлава Гавела як особистості світового масштабу, що в значній мірі вплинула на трансформацію суспільства в Центрально-Східній Європі і світі наприкінці ХХ-го і початку ХХІ століть, розповів у виступі "Чехія за Вацлава Гавела: створення передумов подальшої демократичної еволюції та забезпечення сталого розвитку у ХХI cтолітті" професор, доктор економічних наук, завідувач кафедри міжнародних економічних відносин факультету міжнародних відносин Ужгородського національного університету Володимир Приходько.
    З науковою розвідкою "Представники еліт країн Центрально-Східної Європи у розбудові міжнародних відносин" виступила модератор конференції Тетяна Сергієнко. Продовжив тему значення особистостей в історії Чехословаччини кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти й науки України, голова правління Закарпатської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Михайло Делеган   доповіддю "Творець Чехословаччини Томаш Гаррік Масарик і продовжувач його справи – Вацлав Гавел".  
    Огляд сучасного стану та перспектив розвитку українсько-словацьких відносин знайшли відображення у виступі очільниці диппредставництва Словацької Республіки в Ужгороді Янки Буріанової.
    Ще одній харизматичній постаті в політиці й державотворенні – Мілану Ростиславу Штефанику – льотчику, астроному, військовому, видатному діячу словацького національного руху в еміграції, який багато зробив для становлення самостійної Чехословацької республіки, був присвячений виступ кандидата історичних наук, доцента кафедри нової і новітньої історії та історіографії Ігоря Шніцера "Мілан Ростислав Штефаник – неординарна особистість".
    Вкрай важливі питання стосовно захисту прав людини на окупованих та непідконтрольних територіях, необхідності дотримання Україною і Росією міжнародного гуманітарного права, що застосовується як під час міжнародного збройного конфлікту, так і збройного конфлікту не міжнародного характеру, й включає сукупність міжнародно-правових норм і принципів, правил поведінки, які регулюють захист жертв війни, а також обмежують методи і засоби ведення війни, були висвітлені у доповіді координатора громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в м. Ужгороді Бориса Кондратюка і голови правління ГО "Закарпатська громада" Тараса Гайдука "Практичне застосування міжнародного гуманітарного права в районах Донецької і Луганської областей та Автономної Республіки Крим". Автори з тривогою зауважують, що "зібрані факти порушення міжнародного гуманітарного права з боку Російської Федерації та проросійських, терористичних угруповань свідчать про реальну загрозу втрати системи безпеки на Європейському континенті", а також застерігають, що "з огляду на це, наступними жертвами агресії РФ можуть стати такі держави, як Литва, Латвія, Естонія, Польща, Білорусь та інші". Саме тому задля швидшої стабілізації ситуації та колективної безпеки на континенті міжнародна спільнота повинна згуртуватися, аби протистояти головному агресору – Росії".  
    Промовистим свідченням порушень міжнародного гуманітарного права та прав людини слугував окремий блок зворушливої міжнародної документальної фотовиставки "Війна за Мир", організованої ГО "Закарпатська громада" з метою донесення об’єктивної інформації про події на сході України та протидії маніпуляціям російської пропаганди.
    Під час конференції працювала ще одна унікальна виставка – книжкова – на тему "Літопис життя Томаша Гарріка Масарика. Діяльність Вацлава Гавела в період системних змін. Ужгород періоду Підкарпатської Русі", яку підготували заступник директора Наукової бібліотеки УжНУ Вікторія Воробець та завідувач краєзнавчого відділу «Карпатика» Марія Чорній.




 
Наша адреса :

88015, м. Ужгород,
вул. Грушевського, 62
тел. (0312) 66-94-50, 66-94-55.
тел./факс (0312) 66-94-60, 66-94-74
E-mail:
   
Інвестиційні проекти  
Інтернет-виставка  
Як стати членом ТПП ?  
Контакти  
 
© ZTTP. All Rights Reserved.      Created by: CrafIT.com
Відвідувачів: сьогодні - 106 всього - 1850152