ЗАКАРПАТСЬКА
ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА
ПАЛАТА


Ваш УСПІХ - наш УСПІХ!
 
На головну   Зворотній зв`язок   Карта сайту  
 
        
 
 

 

 
    Питанням активізації та пошуку інструментів і нових форм транскордонного співробітництва у Центральній і Східній Європі задля підвищення ефективності співпраці та утворення повномасштабного інтегрованого простору був присвячений VI міжнародний форум з транскордонного співробітництва "Прикордонні діалоги 2015" у більш широкій Європі", що з 25 по 27 листопада проходив в Ужгороді та Кошице (Словаччина). Організований урядом Словацької Республіки у співпраці з Норвезьким Баренцовим секретаріатом, Генеральним консульством Словацької Республіки в Ужгороді, Інститутом стабільності та розвитку (Чехія) та Регіональним філіалом Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді, форум зібрав дипломатів, науковців, міжнародних експертів, представників органів державної влади й місцевого самоврядування, журналістів із Норвегії, Угорщини, України, Словаччини, Бельгії, Фінляндії, Чехії, Польщі.
    Стартувавши в словацькому Кошице з обговорення ролі засобів масової інформації у прикордонних регіонах, широкомасштабний захід другого дня продовжив роботу в Закарпатті. Поважне зібрання привітали міністр економіки Словаччини та засновник European Border Dialogues Initiative Васіл Гудак, Надзвичайний і Повноважений посол Норвегії у Словаччині Інга Магістад, голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль. На форумі також були присутні Генеральний консул Словацької Республіки Янка Буріанова, Почесний консул Словацької Республіки у Великому Березному Олег Адамчук, Почесний консул Чеської Республіки в Ужгороді, віце-президент Торгово-промислової палати, голова Ради ТПП Карпатського регіону, президент Закарпатської ТПП Отто Ковчар, голова Закарпатської ради Володимир Чубірко, мер Ужгорода Богдан Андріїв, директор Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в м.Ужгороді Світлана Мітряєва, директор Міжнародного інституту людини і глобалістики "Ноосфера», віце-президент Асоціації міст, селищ і сіл "Закарпаття - XXI століття" Олег Лукша.
    Серед актуальних питань щодо розвитку транскордонного співробітництва у Центральній та Східній Європі, розглянутих на форумі, – забезпечення комплексного розвитку прикордонних регіонів, роль у цьому процесі візових режимів й окремих гравців; сприяння європейської стабільності та розвитку шляхом ефективного регіонального співробітництва; забезпечення ефективної співпраці між ЄС і його східними сусідами   за допомогою інтенсифікації транскордонного співробітництва; законодавче забезпечення транскордонного співробітництва.
    Закарпатська область має унікальний досвід співпраці з сусідніми регіонами країн – членів ЄС. Як констатувала директор Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в м.Ужгороді Світлана Мітряєва, саме наш край став експериментальним майданчиком для запровадження малого прикордонного руху (МПР) між Угорщиною та Україною і застосування цього ексклюзивного інструменту лібералізації візового режиму в цілому між Євросоюзом і сусідніми країнами. Разом з тим, нині Закарпаття є єдиним регіоном в Європі, на який одразу поширюється дія чотирьох режимів МПР: між Україною та Угорщиною, Україною і Словаччиною, Україною та Польщею, Україною і Румунією. Така практика суттєво посилила контакти між регіонами у Карпатському регіоні. Втім, є ще цілий спектр проблем, які потребують державного та міждержавного втручання.
    Співробітник Карпатського інституту розвитку (м. Кошице) Андрій Штайнер у ході обговорення питання співпраці між українськими та словацькими прикордонними регіонами зазначив, що прикордонні громади мають достатній досвід співпраці, спільне історичне минуле, однак для того, щоб потрапити одне до одного, змушені перетинати кордон ЄС. Донині так і не вирішене питання мінімізації впливу цього фактору, адже часто виникають ситуації, коли перебування на кордоні триває по кілька годин. Це постійна проблема, з якою прості громадяни стикаються щодня.
    З огляду на це, Світлана Мітряєва вже вкотре наголосила на необхідності напрацювання консолідованої позиції країн-сусідів – членів ЄС про умови режиму МПР з Україною, що стимулювало б якісний розвиток цього інструменту лібералізації візового режиму. Зокрема дозволило б сформувати єдину розширену зону МПР у рамках Карпатського Єврорегіону, в якій жителі прикордоння могли б подорожувати з дозволом на МПР, виданим Угорщиною, Польщею, Словаччиною чи Румунією (за прикладом подорожей у всій шенгенській зоні з візою однієї шенгенської країни).
    Упродовж наступних двох днів засідання форуму проходили в Словаччині (м.Кошице). Учасники продовжували ділилися власним баченням і досвідом налагодження та активізації транскордонної взаємодії, окреслили низку проблем, що негативно позначаються на розвитку прикордонних регіонів і визначають їх майбутнє, аналізували фактори формування транскордонного співробітництва України з державами із спільними кордонами, наповненого новим змістом, з посиланням на європейські інституційні стандарти, норми та засади, що дадуть йому новий імпульс.
    У рамках транскордонної взаємодії українські регіони, окремі населені пункти, можуть отримати відчутну підтримку з реалізації проектів у найрізноманітніших сферах, починаючи від консультацій і закінчуючи фінансуванням. За словами державного секретаря МЗС Норвегії Елжбет Тронстад, Норвезький Баренцевий секретаріат упродовж багатьох років є організатором подібних форумів та донором десятків програм, що сприяють пожвавленню транскордонної співпраці у Європі. Він виділив 40 млн. євро на подолання бар’єрів у транскордонному співробітництві. Зокрема й щодо подолання негативних тенденцій на кордонах між країнами-членами ЄС та Україною. Це необхідно і для посилення співробітництва між сусідніми регіонами, і для забезпечення стабільності та безпеки у самій Європі.
    Йшлося на форумі й про роль підприємництва в розвитку транскордонної співпраці. Враховуючи, що в 2016 році наша держава ввійде до Зони вільної торгівлі з Євросоюзом, український бізнес змушений буде конкурувати з іноземними компаніями. Для Закарпаття, переконаний Почесний консул Чеської Республіки в Ужгороді, віце-президент Торгово-промислової палати, голова Ради ТПП Карпатського регіону, президент Закарпатської ТПП Отто Ковчар, відкриваються нові перспективи. "За останні два роки зовнішньоекономічний оборот України зменшився на 33 відсотки, – зазначив він. – Зменшився цей економічний показник і в Закарпатті, проте лише на 21 відсоток. А саме ця різниця у падінні і є потенціалом для транскордонного співробітництва, який треба використати. Щодо готовності підприємств краю до роботи в умовах Зони вільної торгівлі, то у своїй переважній більшості закарпатські господарники вже давно працюють із західними партнерами за стандартами, що діють у Євросоюзі". О. Ковчар акцентував увагу присутніх на розвитку туристичного бізнесу в краї, що нині має чи не найбільший потенціал, однак через нерозвинену інфраструктуру і брак кваліфікованих кадрів практично "тупцює на місці".
    "Успішний розвиток транскордонного співробітництва помітно впливає і на економіку, і на рівень культури держави в цілому", – наголосив керівник компанії Globallogic Inc. Іван Грушка, який   за останні 15 років започаткував кілька IT-компаній в Європі та країнах СНД. Він розповів про кластер "Кошице", що об’єднує 54 компанії, які працюють у сфері новітніх технологій і налічують понад 8300 співробітників. Це все нові робочі місця, створені у місті останнім часом.   "Регіони мають стати сильнішими через створення нових компаній, нових робочих місць, що збільшить надходження у бюджет. А це вже дасть змогу будувати нові дороги, школи, фінансувати видатки на соціальну сферу та інше", – зазначив І. Грушка.
    Програма засідань була спрямована й на поглиблення словацько-української співпраці та сприяння налагодженню особистих контактів між громадянами двох країн.
У цілому, форум засвідчив: співробітництво між українськими та європейськими регіонами, що межують між собою, сприяє інтеграції нашої держави до європейської спільноти. І, попри існуючі перепони та складнощі, європейці готові допомагати Україні й підтримувати її на шляху євроінтеграції. Відтак, багато залежить і від самої України, насамперед від її спроможності адаптуватися до умов, що вже багато років діють у Європі.




 
Наша адреса :

88015, м. Ужгород,
вул. Грушевського, 62
тел. (0312) 66-94-50, 66-94-55.
тел./факс (0312) 66-94-60, 66-94-74
E-mail:
   
Інвестиційні проекти  
Інтернет-виставка  
Як стати членом ТПП ?  
Контакти  
 
© ZTTP. All Rights Reserved.      Created by: CrafIT.com
Відвідувачів: сьогодні - 506 всього - 1780832