|
|
ЗАКАРПАТСЬКА
ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА
ПАЛАТА
Ваш УСПІХ - наш УСПІХ! |
|
|
|
|
|
|
Мета візиту чеського дипломата до нашого краю, що розпочався 9 листопада, полягала в ознайомленні з економічним та інвестиційним потенціалом Закарпаття, у налагодженні прямих контактів із керівниками органів державної влади й місцевого самоврядування, дипломатичних установ, бізнесових і громадських об'єднань, науково-дослідних та культурно-освітніх закладів, у обговоренні шляхів подальшого розвитку українсько-чеських взаємовідносин у політичній, економічній, соціальній, науковій, освітній, культурній та інших сферах.
Задля цього Павел Пешек спершу зустрівся і провів перемовини з головою Закарпатської обласної ради Михайлом Рівісом та міським головою Ужгорода Богданом Андріївим, а затим відвідав генконсульства Угорщини та Словаччини в Ужгороді.
На зустрічі в облраді йшлося зокрема про багаторічне тісне і плідне співробітництво на міжрегіональному рівні. Спільно з чеськими партнерами в області вже реалізовано понад 120 інвестиційних проектів. Їх основне спрямування – реконструкція дитячих закладів, загальноосвітніх шкіл, медичних установ, центрів соціальної реабілітації. Крім того, реалізовано низку гуманітарно-культурних проектів. Михайло Рівіс та Богдан Андріїв підтвердили зацікавленість державних і самоврядних органів управління у налагодженні нових ефективних форм договірних взаємовідносин між Закарпаттям та краями Чехії, в тому числі – на рівні територіальних громад районів, міст і сіл, а також між окремими державними й бізнесовими структурами, закладами охорони здоров'я і соціального забезпечення, установами освіти, науки, культури, мистецтва.
Окрему увагу під час перебування в області чеський дипломат приділив Почесному консульству Чеської Республіки в Ужгороді, з часу відкриття якого невдовзі виповниться два роки. Після обговорення питань, що стосуються безпосередньо роботи диппредставництва, Почесний консул ЧР в Ужгороді, віце-президент ТПП України, голова Ради ТПП Карпатського регіону, президент Закарпатської ТПП Отто Ковчар ознайомив Павела Пешека з організаційними та функціональними особливостями вітчизняної системи торгово-промислових палат, наголошуючи, що в партнерстві з державними і комерційними структурами в Україні й за кордоном, вони оперативно реагують на виклики сьогодення, поєднуючи представницькі функції з наданням українським та іноземним компаніям широкого спектра професійних послуг. Підприємства – члени Закарпатської ТПП, які представляють основні галузі економіки краю, готові до розширення співпраці з чеськими партнерами, маючи для цього як виробничий, так і кадровий потенціал. Активно сприяти цьому процесу покликані, насамперед, безпосередні виразники інтересів бізнесу – національні й регіональні торгово-промислові палати України та Чехії.
За участі Генерального консула ЧР у Львові Павела Пешека в Закарпатській торгово-промисловій палаті відбувся круглий стіл під назвою "Чехи в Україні: на прикладі Закарпатської області. Сучасний стан та перспективи розвитку", організований Закарпатським товариством чеської культури за підтримки Генерального консульства ЧР у Львові, Почесного консульства ЧР в Ужгороді, Ужгородського національного університету та Закарпатської ТПП. У конференц-залі зібралися представники дипломатичної, наукової, експертної, бізнесової еліти, державних і самоврядних органів влади, національно-культурних товариств, громадських організацій, засобів масової інформації.
Отто Ковчар, представляючи учасникам зібрання нового очільника чеського дипломатичного відомства у Львові, зауважив, що Павел Пешек добре обізнаний з українськими реаліями, позаяк очолював консульсько-візовий відділ Посольства Чеської Республіки в Україні.
Своєю чергою, Генконсул Чехії подякував усім, хто зібрався, аби обговорити актуальні питання українсько-чеських відносин, та підкреслив, що це перший його офіційний візит до Закарпаття, який, переконаний, виправдає його очікування. Павел Пешек також заявив, що Чехія завжди підтримувала й надалі буде підтримувати незалежність, територіальну цілісність і суверенітет нашої держави, її євроінтеграційні та євроатлантичні устремління.
У ході круглого столу виступили радник при дирекції Національного інституту стратегічних досліджень, заслужений діяч науки і техніки України Світлана Мітряєва, заступник голови Закарпатської обласної державної адміністрації Олександр Петік, голова Закарпатської організації Національної спілки художників України, заслужений художник України Борис Кузьма, керівник Заслуженого академічного Закарпатського народного хору, заслужений працівник культури України Наталія Петій-Потапчук, заступник директора департаменту соціального захисту населення ЗОДА Віктор Мацола, начальник відділу національностей і релігій ЗОДА Анатолій Салай, член Закарпатського товариства чеської культури Вікторія Воробець, представники бізнесових структур краю – директор ПрАТ "Єврокар" Ігор Царенко, генеральний директор ТОВ "Завод малих архітектурних форм" Василь Устич, голова спостережної ради АТ "Закарпатінтерпорт" Федір Харута, керівник поліграфічного підприємства ТзДВ "Патент" Іван Ключевський та ін.
Виступаючі наголошували, що двадцятирічний історичний відрізок співжиття в одній із найдемократичніших держав Центральної Європи 20-30 років минулого століття залишив глибокий слід на теренах сучасного Закарпаття. І не тільки у спроектованих чеськими архітекторами будівлях, що донині прикрашають вулиці та площі міст краю. Чехи, які тут компактно проживають, мають рівні можливості для розвитку, почувають себе комфортно, бережуть і примножують культурні надбання, вивчають рідну мову в середніх та вищих навчальних закладах. У Закарпатті діють чеські національно-культурні товариства, працюють спільні українсько-чеські підприємства. Водночас чимало закарпатців беруть активну участь в економічному і культурному житті Чехії.
Двостороння співпраця на державному і регіональному рівнях з кожним роком поглиблюється та набуває нових форм, а напрацьовані дружні відносини приносять реальні результати в усіх сферах життєдіяльності братніх народів. Сьогодні Закарпаття має офіційно встановлені партнерські зв’язки з чеськими краями Височіна, Пардубіце, Устець, побратимські угоди укладено між Ужгородом та містами Їглава і Чеська Ліпа, між Мукачевом та містечком Пелгрімов.
Учасники круглого столу обговорювали питання активізації співпраці в торговельно-економічній сфері, залучення чеських інвестицій в економіку області, створення спільних українсько-чеських підприємств. У контексті євроінтеграційних процесів, що відбуваються в Україні, для Закарпаття дуже цінним є досвід інноваційно-інвестиційного розвитку Чехії, а також проведення реформ, зокрема щодо місцевого самоврядування.
Ішлося і про стан українсько-чеських гуманітарних відносин, зокрема у сфері, науки, освіти, культури, мистецтва, про освітні проблеми, з якими стикаються представники чеської нацменшини в краї, – подальший розвиток спеціальності "Чеська мова і література", яку викладають на кафедрі богемістики УжНУ, потребу методичних посібників та іншої літератури чеською мовою, розширення сфери обміну студентів з метою вдосконалення мовної практики, залучення викладачів партнерських чеських регіонів до навчального процесу та науково-видавничої справи. Порушувалися питання щодо розширення співпраці з освітніми закладами Чехії, про міжкультурний обмін, творчу взаємодію.
Допоки Україна не отримала безвізовий режим, не обійшли повз увагу присутніх і проблеми візового бар’єру для вітчизняних підприємців. Зовнішньоекономічну діяльність українських суб'єктів господарювання суттєво гальмує достатньо тривала процедура оформлення шенгенських віз, а ще мають місце й відмови дипломатичних установ Чехії у їх видачі. З цього приводу Павел Пешек запевнив, що з боку його відомства здійснюється все необхідне, аби забезпечити максимальне використання можливостей двостороннього співробітництва між підприємцями двох країн. Водночас він зауважив, що чеська сторона "пов'язана" прийнятими на себе відповідними зобов'язаннями як член Євросоюзу і Шенгенської зони, тому робити будь-які кроки може тільки в рамках міжнародного законодавства.
Чеський дипломат розповів про реалізацію нової програми з видачі робочих віз українським заробітчанам, згідно з якою зацікавлені чеські підприємці повинні подавати відповідну заявку, підбираючи собі потенційних співробітників. Легалізація роботи українців на офіційному рівні, а тим більше за фахом, принесе користь і Чехії, і Україні, переконаний він.
А ще, за словами Павела Пешека, потребує удосконалення правове поле, що регулює роботу іноземних інвесторів в Україні. Наразі вдалося усунути одну із перешкод у роботі іноземних інвесторів – обов’язкову реєстрацію іноземних інвестицій, а також домовитися з Національним банком про врегулювання питання щодо обмеження по виведенню дивідендів.
На завершення зустрічі в Закарпатській ТПП Генконсул Чехії висловив впевненість у тому, що розвиток взаємовигідних партнерських відносин закарпатської та чеської громад, чому він особисто та його відомство обіцяє всіляко сприяти, стане важливою складовою зміцнення міждержавного і міжрегіонального співробітництва Чехії з Україною.
Наступного дня Павел Пешек побував в Ужгородському національному університеті, де на кафедрі словацької філології працює відділення богемістики. Також він узяв участь в урочистому відкритті монумента видатному діячу словацького національного руху, астроному, генералу, політику Мілану Растиславу Штефанику (1880–1919), одному із засновників і керівників створеної у 1916 році Чехословацької національної ради. Автором скульптури, спорудженої у сквері імені Штефаника є закарпатець Василь Роман.
Згідно з програмою перебування в Закарпатті Генеральний консул ЧР у Львові 11 листопада зустрівся із головою Закарпатської обласної держадміністрації Геннадієм Москалем. Серед основних питань перемовин – розгляд можливостей отримання чеської допомоги для реконструкції Ужгородського аеропорту, а згодом і долучення до ринку авіаперевезень чеських компаній. Підтримку Павела Пешека отримали й пропозиції, що стосуються подальшої розробки і реалізації гуманітарних програм на Закарпатті із залученням чеських партнерів, зокрема з краю Височіна та Пардубіцького краю, з якими область давно та успішно співпрацює над проектами реконструкції об’єктів соціальної сфери.
Висловлюючи щиру вдячність голові Закарпатської ОДА за всебічну підтримку розвитку чеської національної меншини в краї, діяльності чеських національно-культурних товариств, Генконсул Чехії обіцяв у межах своєї компетенції докладати максимум зусиль для втілення перспективних міждержавних та міжрегіональних проектів у різних сферах життєдіяльності громадянського суспільства. |
|
|
|
|
|
|
Наша адреса :
88015, м. Ужгород,
вул. Грушевського, 62
тел. (0312) 66-94-50, 66-94-55.
тел./факс (0312) 66-94-60, 66-94-74
E-mail: |
|
|
|
|
|
|
|
© ZTTP. All Rights Reserved. Created by: CrafIT.com |
|
|
Відвідувачів: сьогодні - 270 всього - 1852168 |
|
|